A tanoda egy közösségi tér, amely hátrányos helyzetű gyermekek és fiatalok tanulását és fejlődését segíti. Nem része a hivatalos oktatási rendszernek, de kiegészíti azt személyre szabott fejlesztéssel és mentorálással. Célja az iskolai lemorzsolódás csökkentése, a továbbtanulás támogatása és a munkaerőpiaci esélyek javítása. Rugalmas, a helyi igényekre épül, és szoros kapcsolatot ápol a családokkal. Élményalapú programokat és pályaorientációs foglalkozásokat kínál, segítve a társadalmi beilleszkedést.
A tanulmányi támogatás és a tanulásmódszertan tanítása érdekében egyéni korrepetálásokat, kiscsoportos fejlesztéseket, tanulási módszertani tréningeket és intenzív tantárgyi fejlesztéseket szervezünk, hogy biztosítsuk az iskolai előmenetelt, tantárgyi segítséget nyújtsunk, motiváljuk a tanulókat és fejlesszük tanulási technikáikat.
Tanulássegítés és tantárgyi támogatás
Pályaorientáció
A pályaorientáció területén fontosnak tartjuk, hogy a diákok megismerjék a különböző szakmákat és továbbtanulási lehetőségeket, ezért évente négy alkalommal szervezünk nyílt napokat, szakmai bemutatókat és workshopokat
A gyógypedagógiai fejlesztés során egyénre szabott habilitációs és rehabilitációs programokat kínálunk, valamint tehetséggondozást végzünk havi négy alkalommal.
Gyógypedagógiai fejlesztés
Motivációs tervek elkészítése/felülvizsgálata
Minden beiratkozott tanodás gyermek számára motivációs tervet készítünk, amely évente felülvizsgálatra kerül, hogy meghatározzuk a fejlesztési irányokat.
A sikeres iskolai előrehaladás érdekében vizsgafelkészítést biztosítunk, amely során egyéni korrepetálásokat, kiscsoportos fejlesztéseket, tanulásmódszertani tréningeket és intenzív tantárgyi fejlesztéseket tartunk szaktanárok bevonásával.
Vizsgafelkészítés
Mentori tevékenységek
A mentori tevékenységek keretében feltárjuk a tanulási motivációt és a problémákat, valamint személyre szabott támogatást nyújtunk, miközben a mentorok kapcsolatot tartanak a gyermek családjával és iskolájával.
Az iskolalátogatások során nyomon követjük a tanulók iskolai előrehaladását, feltárjuk az esetleges problémákat, és közvetítő szerepet vállalunk az iskola és a család között, különös figyelmet fordítva a középiskolás diákokra, hiszen gyakran tanodásaink családjukból az elsők, akik középiskolába járnak
Iskolalátogatás
Kompetenciaszint-felmérések
A kompetenciaszint-felméréseket évente egy alkalommal végezzük, amelyek során kognitív, matematikai és tanulási akadályokkal kapcsolatos méréseket végzünk.
A kézműves foglalkozásokon a gyerekek hetente egyszer sajátítanak el különböző kézműves technikákat, miközben hasznosan töltik szabadidejüket, fejlesztik esztétikai érzéküket és tanulnak a fenntarthatóságról.
Kézműves foglalkozások
Sport foglalkozások
A sportfoglalkozások keretében heti négy alkalommal biztosítunk lehetőséget a gyerekeknek arra, hogy futballozzanak, judózzanak vagy konditermi edzéseken vegyenek részt, valamint időről időre futballmérkőzéseket is szervezünk a közösségi élmény fokozása érdekében.
A nyári táborok és napközis táborok során a tanodások szabadidejüket hasznosan tölthetik el, miközben megismerkednek más kultúrákkal, fejlődik toleranciájuk mások felé, és erősítik közösségi kapcsolataikat.
Nyári táborok és napközis táborok
Társasjáték klub, gasztro klub, média klub
A társasjáték klub lehetőséget biztosít a szabadidő hasznos eltöltésére, rekreációra, készségfejlesztésre, csapatépítésre és a szabálykövetés elsajátítására.A gasztro klub keretében a gyerekek heti egy alkalommal sajátítják el a konyhai alapismereteket és a háztartási kompetenciákat, miközben egészséges életmódra és tudatos táplálkozásra neveljük őket.A média klub havonta négy alkalommal segíti a digitális kompetenciák fejlesztését és a tudatos internethasználat kialakítását.
A tanodán kívül szervezett programok célja a közösségi élmény megteremtése és a kulturális javakhoz való egyenlő hozzáférés biztosítása, ezért évente három alkalommal szervezünk mozi-, színház-, koncert-, múzeum- és állatkerti látogatásokat, valamint kirándulásokat.
Tanodán kívül szervezett programok
Tanodák Éjszakája
A Tanodák Éjszakája program során évente egy alkalommal késő estig nyitva tartunk, hogy bemutassuk a tanodában zajló tevékenységeket, lehetőséget biztosítsunk az érdeklődők számára és új gyerekeket toborozzunk.
A családlátogatások során évente három alkalommal személyesen is felkeressük a családokat, hogy erősítsük az együttműködést, támogassuk a tanulást segítő attitűd fenntartását és közös stratégiát dolgozzunk ki a gyermekek támogatására.
Családlátogatás
Családi, közösségi programok
A családi közösségi programok és ünnepek közös megtartása évente négy alkalommal biztosít lehetőséget a közösségi élmény megteremtésére, amelyen nemcsak a tanodás gyerekek, hanem az egész falu részt vehet.
A zsetonrendszer bevezetésével a gyerekek mindennapi teljesítményükért zsetonokat gyűjtenek, amelyeket évente két alkalommal vásáron váltanak be apróságokra, ezzel ösztönözve őket az egyéni döntéshozatalra és pozitív megerősítésre.
A tréningek, képzések és tapasztalatszerző látogatások évente egy alkalommal kerülnek megrendezésre munkatársaink és együttműködő szervezeteink számára hogy elkerüljük a kiégést, elősegítsük a szakmai fejlődést és biztosítsuk a rekreációt.