Skip to content




Kik vagyunk mi?

A FreeDrom Egyesületet (korábbi nevén a Számá Dă Noj Egyesületet) 2002-ben hozták létre a dél-baranyai térségben dolgozó oktatási és szociális szakemberek. Céljuk az aprófalvas térségben élő, nehéz sorsú emberek sokrétű támogatása volt, segítve őket a mindennapi élethelyzetek során felmerülő nehézségek megoldásában.
Kiemelten foglalkoztunk a perifériára szorult, érdekérvényesítésben járatlan, alacsony iskolázottságú, diszkrimináció által sújtott, szűkös anyagi lehetőségekkel rendelkező, munkanélküli emberekkel és gyermekeikkel. Tevékenységünk különösen fontos volt azokon a településeken, amelyek tömegközlekedéssel nehezen elérhetők, infrastrukturálisan elmaradottak és forráshiányosak. Összességében mindenkihez el kívántuk juttatni a szükséges segítséget, kiemelt figyelmet fordítva a gyermekekre és fiatalokra.

Munkánk során folyamatosan szembesülünk kihívásokkal és megoldásra váró helyzetekkel, de mindig igyekszünk alkalmazkodni, újratervezni és továbbmenni. A visszajelzések megerősítenek minket abban, hogy a nehéz körülmények között élő emberek számára egy gyorsan reagáló, szolgáltatásaival folyamatosan alkalmazkodó, helyben működő civil szervezet jelenléte gyakran fordulópontot jelenthet. Ezért a kezdetektől arra törekedtünk, hogy a helyi szükségletekre megfelelő válaszokat adjunk, és hiánypótló szociális, oktatási és közösségépítő szolgáltatásokat vigyünk el a nehezen elérhető településekre.

Hiszünk abban, hogy a megfelelő időben érkező támogatás, figyelem és közösségi kapcsolat pozitív változásokat hozhat az emberek életében.
Békési Andrea
Az Egyesület szakmai vezetője
A Számá Dă NojEgyesület 2024-ben változtatott nevet, és lett FreeDrom Egyesület. Korábban szakmai programjainkat közösen működtettük a Szent Márton Caritas Alapítvánnyal, azonban 2024-től kezdődően önállóan folytatjuk tevékenységeinket. Bár az ügyek, amelyek mellett kiállunk, változatlanok, fiatal tagokkal kiegészülve modernebb módszerekkel dolgozunk, ugyanazzal a régi, páratlan elhivatottsággal.

Korábbi együttműködéseink mellett roma egyetemisták bevonásával valósítjuk meg programjainkat, teret adva egy új generációnak, akik ugyanazzal az elkötelezettséggel támogatják a nehéz sorsú embereket.

Egyesületünk korábban és jelenleg is állami, valamint pályázati finanszírozásból működik. 

A Magyarország Kormánya, az Európai Unió, egyéb pályázati források és nagylelkű adományozók segítségével támogatjuk a rászorulókat.

Partneri hálózatunk stabil tagjai közé tartoznak települési önkormányzatok, valamint hazai és nemzetközi civil és szervezetek.
Önkénteseink között egyetemisták, köztük roma szakkollégisták is megtalálhatók.

Gilvánfai Tanoda

A legnagyobb szükség kezdetektől fogva Gilvánfán mutatkozott, amely egy közel 400 fős, szinte kizárólag beás cigányok lakta falu. Itt működtetjük a Gilvánfai Tanodát, amely már 17 éve várja az iskolás gyerekeket szakképzett pedagógusokkal, mentorokkal, egy helyi segítővel és egy gyógypedagógussal kiegészülve. A szülők, a gyerekek és a Tanodában dolgozók szoros együttműködésének köszönhetően valósulhatnak meg csoportos és egyéni foglalkozásaink.

Jelenlét Pont

Gilvánfán továbbá működtetünk egy Jelenlét Pontot, amely fontos szerepet tölt be a falu mindennapjaiban. A Jelenlét Pont tagja a Felzárkózó Települések Programnak, amelyet a Magyar Kormány és az Európai Unió támogatnak. A Jelenlét Pont egy olyan ház, ahová bárki betérhet, ahol lehetőség nyílik általános tanácsadásra, játékra a gyerekekkel, a szülő-gyermek kapcsolat elmélyítésére, szükség esetén mosásra, fürdésre  vagy akár egy egyszerű beszélgetésre is.

Bogyiszlói CsillAGVÁR TANODA

Tolna vármegyében egyetlen programunk a működik a Bogyiszlói Csillagvár Tanoda, amely a közel 2000 fős Bogyiszló településen várja a gyermekeket és fiatalokat.  A Bogyiszlói Csillagvár Tanodában jelenleg hat fő dolgozik: a Tanoda vezetője, három tanodai mentor-pedagógus és egy helyi segítő.

Mozgó Jogsegélyszolgálat

A velünk szorosan együttműködő ingyenes, mozgó utcai jogsegélyszolgálatra nagy szükség van. A jogsegély jogásza joghallgatókkal kiegészülve folyamatosan törekszik a jogegyenlőség biztosítására. A jogsegélyszolgálat vezetője, Péter, rendíthetetlen harcosa a nehéz sorsú emberek tényleges jogegyenlőségének, megingathatatlan képviselője az emberi jogoknak és a demokratikus működés érvényesülésének. A jogsegélyszolgálat házhoz megy, elsősorban Gilvánfán és Alsószentmártonban működik, de igény esetén a környező falvakba is ellátogat.

tudatos Proaktív Roma Állampolgár

Pécsi és nyíregyházi egyetemi hallgatóknak lehetőségük nyílik részt venni egy programsorozaton. A programok a “Tudatos fiatal proaktív roma állampolgár!” címet viselik, a hallgatók pedig különböző témákban (pl. Magyarország államszervezete és önkormányzatisága, A demokrácia alapelvei és a jogállamiság, Kisebbségpolitika és kisebbségi jogok Magyarországon, stb.) mélyíthetik ismereteiket és cserélhetnek tapasztalatot. 

„TE MAGAD LÉGY A VÁLTOZÁS, AMIT LÁTNI SZERETNÉL A VILÁGBAN.”
                                                                                            Mahatma Gandhi